Projekt
Novice
Dogodki
Gradiva
Povezaze
Rezervirano območje
06.08.2022

Zaključna konferenca projekta “GreenHull”
26. avgust 2022, 09:30 – 15:30
NIB, MBP - Nacionalni Inštitut za Biologijo, Morska biološka postaja Piran
Fornače 41 - 6330 Piran (Slovenija)

Projekt GreenHull, ki ga podpira program sodelovanja Interreg V-A Italija-Slovenija in financira Evropski sklad za regionalni razvoj, je razvil integriran sistem za odstranjevanje biološke obrasti z ladijskih trupov, sestavljen iz daljinsko vodenega plovila (ROV), opremljenega s čistilnim modulom in modularno čistilno napravo, ki deluje v zaprtem krogu in v skladu z zakonskimi zahtevami. Poleg tega je bil v okviru projekta razvit dodatni modul za čiščenje, ki ga je mogoče namestiti na plovilo ROV in uporabiti za odstranjevanje biološke obrasti s potopljenih struktur in pregrad (skupaj 3 inovativne zelene tehnologije).

Poleg razvoja prototipnih sistemov, ki so tekom izvajanja projekta pokazali veliko uporabno vrednost, so projektni partnerji pripravili tudi smernice za uporabo teh tehnologij in razvili rešitve za čezmejno upravljanje z odpadno vodo in odpadki nastalimi pri podvodnem postopku čiščenja biološke obrasti.

Rezultati projekta GreenHull bodo predstavljeni na zaključnem dogodku, ki bo potekal v kongresni dvorani Nacionalnega inštituta za biologijo, Morska biološka postaja Piran, Fornače 41, Piran (Slovenija).

Javna predstavitev, ki bo priložnost za seznanitev z rezultati projekta, bo vključevala demonstracijo sistema za odstranjevanje biološke obrasti v nadzorovanem okolju, med katero bodo udeleženci imeli priložnost v živo videti razvite projektne tehnologije.

Vljudno vabljeni na javno predstavitev strateškega projekta GreenHull

Zaželena je osebna udeležba govorcev na dogodku, javnost pa bo dogodek lahko spremljala v živo ali preko spleta.

Registracija na dogodek je mogoča preko: https://forms.gle/zNfGmgHpMZ55iLk49

V upanju na Vašo udeležbo Vam pošiljamo prisrčne pozdrave.

Kontakt

Mednarodna podiplomska šola Jožefa Stefana

Andreja Abina (andreja.abina@mps.si )


07.07.2022.

Povzetek predstavitve projekta Greenhull na spletni konferenci “Upravljanje, krepitev in ohranjanje ekosistemov in habitatov” z dne 10.06.22

Ena od ključnih prioritet projekta GreenHull je čezmejno sodelovanja, v skladu s katerim smo sestavili konzorcij petih partnerjev, 3 na slovenski strani in 2 na italijanski strani. Na slovenski strani poleg Mednarodne podiplomske šole Jožefa Stefana sodelujeta še Nacionalni inštitut za biologijo, Morska biološka postaja Piran in podjetje Esotech iz Velenja. Na italijanski strani imamo partnerja CORILA iz Benetk in COMET iz Pordenona. Kot pridruženi partnerji sodelujejo Luka Koper, Luka Trst in ARPA FVG. Projekt traja 30 mesecev in se bo zaključil konec avgusta 2022. Skupna vrednost projekta je nekaj manj kot 960.000 EUR.

Številne pomorske poti v globalnem in regionalnem prometu obremenjujejo lokalno okolje tudi v Severnem Jadranu. Ladijski promet predstavlja tveganja za okolje zaradi izpustov toplogrednih plinov in nabiranja biološke obrasti na trupih ladij. Tako lahko v lokalno okolje pride do izpusta tujerodnih vrst, nekatere so tudi invazivne, ki zmanjšujejo lokalno biodiverziteto ter nevarnih snovi iz antivegetativnih premazov ladijskih trupov. Za omenjene težave v projektu GreenHull ponujamo rešitve, in sicer želimo izboljšati varstvo okolja z razvojem treh prototipov inovativnih zelenih tehnologij za čiščenje biološke obrasti. Razvijamo prototip daljinsko vodenega podvodnega vozila s čistilnim sklopom in modularno čistilno napravo. Poleg tega bomo oblikovali tudi smernice za razvoj in uporabo teh tehnologij v skladu z obstoječo zakonodajo na področju upravljanja morskih voda in odpadkov. Razvite prototipne tehnologije predstavljajo številne prednosti, ki so naštete v predstavitvi na DRIVE in prispevajo k doseganju ciljev evropskega zelenega dogovora. Tehnične specifikacije ROV skupaj s čistilnim modulom so prikazane grafično v predstavitvi na omenjeni spletni strani. Pri čistilnem sklopu uporabljamo kavitacijski učinek za čiščenje biološke obrasti s trupa ladij. Ta metoda se je izkazala kot najbolj učinkovita tudi pri podvodnem čiščenju v nišnih področjih. Postopek kavitacije ne uničuje premazov ladijskega trupa, ampak odstranjuje samo delce biološke obrasti. En izmed okoljskih senzorjev je tudi WiMo sonda, s katero lahko spremljamo in merimo sedem različnih parametrov morske vode pred, med in po čiščenju biološke obrasti. S tem zagotavljamo, da je čiščenje ladijskega trupa varno in do okolja prijazno. ROV s čistilnim sklopom in WiMo sonda sta bila prvič javnosti predstavljena na navtičnem sejmu v Benetkah konec maja 2022.

V projektu smo razvili tudi prototip čistilne naprave za čiščenje odpadne morske vode, ki nastane med postopkom podvodnega čiščenja biološke obrasti. Z mehanskim čiščenjem odstranimo delce manjše kot en milimeter, pri fizikalno-kemijskem čiščenju odstranimo kovinske delce kot so baker in cink, s peščenim filtrom odstranimo delce manjše od 300 mikrometrov, z UV dezinfekcije odstranimo različne mikroorganizme.

Pri izvajanju celotnega projekta je izredno pomemben vidik nacionalne, evropske in mednarodne zakonodaje, saj enotna zakonodaja na tem področju ne obstaja. V ta namen smo skupaj s pravnimi strokovnjaki izvedli številne analize zakonodajnih uredb in smernic ter prišli do zaključkov, da je tovrstno čiščenje z razvitimi prototipi tehnologij v skladu z vsemi zakonskimi določbami.

Vljudno vas vabim že sedaj na zaključni dogodek, ki ga bo projekt GreenHull organiziral 26. avgusta 2022 v Piranu. Več informacij o projektu in dogodku lahko najdete na www.ita-slo.eu/greenhull.


13.05.2022.

Navtična razstava v Benetkah. Javna predstavitev in seminar 30. maj 2022, 14:30, Sala Modelli, Arsenale di Venezia. “Zelene tehnologije za čiščenje ladijskih trupov v vodi”




GreenHull bo prisoten na razstavnem prostoru projektnega partnerja CORILA, v “Nappa 90” na beneškem navtičnem sejmu, ki poteka od sobote, 28. maja, do nedelje, 5. junija 2022, v beneškem Arsenalu, središče pomorske industrije starodavne Beneške Republike. Razstavni prostor in vodni bazen pred njim sta kraja, kjer se boste lahko srečali z odličnostjo mednarodnega navtičnega sektorja. Ta dogodek obravnava vse vidike plovbe in ladjedelništva: oblikovanje, motorje, okolje.
Javna predstavitev je priložnost, da izveste več o projektu in njegovih dosežkih. V okviru delavnice “Nove tehnologije za čiščenje ladijskih trupov v vodi in izzivi pri ravnanju z odpadki” bo na voljo za ogled tudi prototip večsenzorske podvodne robotske platforme s čistilnim nastavkom.
Dogodek je tudi del evropskega zelenega tedna, ki nudi vsakoletno priložnost za razpravo o evropski okoljski politiki z oblikovalci politik, vodilnimi okoljevarstveniki in ključnimi deležniki iz Evrope in širše. Letošnja tema se osredotoča na evropski »Zeleni dogovor« - strategijo trajnostnega razvoja in transformacije EU, ki se bo do leta 2050 preoblikovala v podnebno nevtralno in z viri gospodarno skupnost držav.
Vsa zainteresirana javnost je vabljena na javno predstavitev in kasnejšo razpravo.
Govorce vljudno naprošamo, da se dogodka udeležijo osebno, javnost pa lahko delavnico spremlja osebno ali preko spleta (pošta greenhull@corila.it). Kmalu bodo sledila vsa nadaljnja navodila.

https://ec.europa.eu/environment/eu-green-week-2022-partner-events-list-page/sustainable-blue-2022-05-30_en

SLO-GreenHull Invitation SaloneNautico.pdf


GreenHull Brošuro


Želite pridobiti več informacij o projektu GreenHull in aktivnostih, s katerimi bo projekt prispeval k reševanju problema čiščenja ladijskih trupov, obraščenih z morskimi organizmi? Brošuro v italijanskem in slovenskem jeziku lahko zdaj prenesete v:  

www.greenhull.eu/SL_GH_materials_communication.html

https://www.ita-slo.eu/greenhull



04.02.2021.

V pristanišču Izola (Slovenija) je bil izveden prvi preizkus prototipa čistilnega modula v realnem okolju

V pristanišču Izola (Slovenija) je bil izveden prvi preizkus prototipa čistilnega modula v realnem okolju, ki bo pritrjen na spodnji del plovila ROV in bo razvit v okviru projekta GreenHull. Test je potrdil delovanje čistilnega modula, ki bo omogočil odvzem vzorcev biloške obrasti in onesnažene vode. 

.



15.01.2021.

Projekt nadaljuje fazo načrtovanja čistilnega modula 

Projekt nadaljuje fazo načrtovanja čistilnega modula s katerim učinkovito odstranimo biološko obrast s trupov ladij: v teku je razvoj vrtljivih čistilnih šob. 


Testiranje različnih tipov vrtljivih čistilnih šob in njihovih kotov glede na površino trupa v testnem okolju, posebej ustvarjenem za to priložnost.


Rezultati preizkusov v testnem okolju za preverjanje učinkovitosti v postopku odstranjevanja in čiščenja površin z različnimi šobami: testi na samolepilnih listih papirja, nameščenih na ploščah iz pleksi stekla.


26.10.2020.

Prvo glasilo projekta Interreg V-A Italija-Slovenija 2014-2020 z akronimom GreenHull 

Prvo glasilo projekta Interreg V-A Italija-Slovenija 2014-2020 z akronimom GreenHull "Zeleni tehnologiji za ekološko čiščenje biološke obrasti s trupa ladij v severnem Jadranu" je objavljeno na spletu. Poleg opisa projekta boste v glasilu našli še informacije o dogodkih in aktivnostih, izvedenih v prvem projektnem obdobju. 
Cilj projekta GreenHull je pomagati rešiti problem onesnaževanja na Programskem območju z razvojem dveh inovativnih pilotnih rešitev za učinkovito čezmejno ravnanje z odpadno vodo in odpadki nastalimi pri čiščenju biološke obrasti s trupa ladij.

V kolikor želite prejemati novice o projektu GreenHull, nam prosim pišite na: greenhull@corila.it

9.10.2020.

PRVO POROČILO PROJEKTA GREENHULL O NAJDBI TUJERODNIH VRST V SLOVENSKIH PRISTANIŠČIH, Ana Fortič (Nacionalni inštitut za biologijo
Projekt Green Hull se ukvarja s tematiko inovativnih rešitev za čiščenje ladijskih trupov, ki so pomembne ne samo iz vidika preprečevanja kemijskega onesnaževanja morja, temveč tudi zaradi preprečevanja tako imenovane bioinvazije, oz. vnosa tujerodnih vrst. V okviru projekta je steklo že nekaj preliminarnih vzorčenj ladijskih trupov, z namenom kemijskih in bioloških analiz obrasti in morske vode v okolici.  
V vzorcih obrasti trupa barke zasidrane v Piranskem zalivu in signalne boje v bližini Luke Koper smo zaenkrat zasledili prisotnost dveh tujerodnih nevretenčarjev - Bryozoa, Tricellaria inopinata d’Hondt & Occhipinti Ambrogi, 1985, in enakonožca, Paranthura japonica Richardson, 1909.Za več informacij lahko celoten članek najdete v biltenu št. 1. 





1.07.2020. Webinar o projektu GreenHull
9. junija je potekal prvi webinar projekta GreenHull z naslovom "GreenHull: Visokotehnološka rešitev za podvodno čiščenje ladijskega trupa".
Predstavljeni so bili ključni vidiki projekta, ekologija morske obrasti, katere čiščenje je za morsko okolje trenutno zelo problematično, pojasnjene so bile tudi priložnosti za čezmejno industrijo.
Celoten video webinar je na voljo nage:

https://www.youtube.com/watch?v=Dz0vzkaIJZY&t=213s


Privacy Policy
Disclaimer

Subscrive our newsletter